Expedice Sibiř (NP Šumava - Kvilda), 27. dubna - 1. května 2017

Tak už nám začalo kalendářní jaro i na našich horách, a tak jsme v tomto termínu vyrazili do našeho největšího národního parku zmonitorovat jarní aspekt na Šumavě. I když máme na výletech většinou štěstí na počasí, tak to, co nám přichystala Šumava bylo něco, co jsem na Šumavě v tomto termínu ještě NIKDY neviděl a to tam jezdím skoro dvacet let. Za první den a noc napadlo nových 40 cm čerstvého sněhu (27.4.) a teploty nepřekročily minus jeden stupeň celý den. V noci teplota klesla na mínus deset. Cíl expedice – jarní aspekt na Šumavě – byl ohrožen a bylo jasné, že musíme změnit plány.

Vzhledem k čerstvě napadanému sněhu se program přímo nabízel. Naskytla se nám unikátní možnost pozorovat zimní stopy zvěře ve sněhu. Dokonce i zvířata, která mají zimní spánek již byla jarem probuzena a za první dva dny jsme pozorovali stopy nejen jelenů, srnců, prasat, veverek, tetřeva, kun, lišek ale i jezevce a psíka mývalovitého. Třetí den nastala velmi rychlá obleva a sníh nám mizel přímo před očima. Jaro se přímo před našima očima probudilo a okamžitě začali být aktivní jak obojživelníci, tak plazi. Podařilo se oddemonstrovat nejen snůšky čolků, ropuch, skokanů, ale také chytit živé čolky horské, ještěrku živorodou či skvělý úlovek v podobě obřího raka říčního. Také rostlinný aspekt se hlásil o slovo a studenti tak nepřišli o žádný zásadní botanický zážitek šumavského jara.

Krásnější a extrémnější proměny počasí jsme si ani přát nemohli, a tak jsme si jaro na Šumavě opravdu užili se vším všudy – omrzli jsme a poté jsme se spálili na sluníčku tak, že bylo i po návratu z akce několik dní jasné, kdo na této BIX akci byl a kdo ne…

Mgr. Ondřej Bílý