Expedice Vinice, 15. - 17. září 2017

Hodnotící zpráva

Tento podzimní víkend jsme se konečně dočkali a vyrazili jsme sklidit plody vinné révy na vinice v Ivani pod Pálavskými kopci. Po pátečním krásném přivítání od rodiny Stehlíků jsme v sobotním bohužel deštivém ránu vyrazili vstříc vinícím na Pálavu. Vybaveni rukavicemi a ostrými nůžkami jsme velmi pilně stříhali vinné hrozny odrůd – modrý portugal, frankovku a rulandské šedé. Sice jsme byli všichni upozorněni na tradiční začátečnickou chybu – nepřejezte se vinnými hrozny, bude Vám špatně! Ale nikdo z nás na toto nedbal a během hodinky jsme se v tomto stavu nacházeli skoro všichni...:-) Práce neubývala, ale hmotnost nastříhaných hroznů se poměrně rychle zvyšovala. Úroda byla letos bohužel slabší – důvody byly dva - dubnový opakovaný mráz a přemnožení špačči, kteří letos obzvláště dělají velké škody na vinohradech. Po určité době se ze všech účastníků staly automaty na sběr a střih vína a i když řádky na vinici jsou velmi dlooooooooouhé, již v brzském odpoledni jsme dosbírali poslední určený řádek.


Následoval převoz části úrody do sklepa, kde jsme pokračovali ve zpracovávání úrody. Viděli jsme při práci mlýnkoodzrňovač. Po semletí a odstopkování hroznů byl vzniklý rmut nasát do lisu a posléze dán do sudů. Novinkou bylo předvedení nového stroje – sběrače hroznů, který postupně nahradí lidskou sílu a nynější způsob ručního sbírání hroznů bude již jen jako retro vzpomínka.

Následovala přednáška o výrobě burčáku i výrobě klasických vín pod vedením zkušeného vinaře Ing. Hynka Holánka a jeho syna Bc. Jiřího Holánka. Oběma patří velký dík za to, že si nás opět po roce pustili do svých vinic a nebáli se, že jim je zničíme

Všichni si zaslouží velkou pochvalu za to, že v poměrně chladném počasí velmi aktivně pracovali a dokázali trochu nedůvěřivým místním obyvatelům, že i když nejsme z vinařského kraje, tak umíme vzít za práci na vinici.

Mgr. Ondřej Bílý

FOTOGALERIE