Expedice Hřib smrkový, 27. září - 1. října 2017

Hodnotící zpráva

Druhá letošní expedice v rámci Biologie v praxi byla situována do oblasti NP Šumava, kam jsme vyjeli na mykologické praktikum. Po příjezdu a ubytování byli studenti poučeni o houbových jedech a o první pomoci při otravě houbami. Druhý den jsme se s elánem a patřičnou výstrojí a výzbrojí vydali na lov a sběr hub. Lesy byly plné plodnic a my jsme se ocitli v mykologickém království. Po dlouhé době nám také na této expedici přálo počasí a sluníčko nás doprovázelo většinu našeho pobytu na Kvildě. Celé čtyři dny jsme pilně sbírali, určovali desítky plodnic a každý večer nastala jedna z nejdůležitějších částí expedice – praktická poznávačka druhů a v sobotu a v neděli také konzumace námi nalezených hub:-)

Celý pobyt na Šumavě jsme byli obklopeni houbami – našli a určili jsme přes 60 druhů !!!

Největší úspěch měla velká úroda hřibů smrkových, které díky teplému a vlhkému počasí rostly opravdu jako houby po dešti. Podařily se také krásné nálezy zajímavých druhů s pohádkovými jmény – rosolozub huspenitý, slizovka tříslová, strmělka anýzka nebo lišák zprohýbaný.

Velké poděkování zaslouží kompletní pedagogické dozory za obětavost, se kterou se pohyboval v týmech v terénu a také pomáhal připravovat poznávačky i vše ostatní. Zcela speciální dík si zaslouží naše hostitelka paní Ing. arch. Helena Sudková, která nám splnila vše, co nám na očích viděla a někdy ještě mnohem více a také majitel penzionu Černý Vlk Lukáš Parkman za perfektní jídelní servis, kdy díky jeho kuchařskému týmu jsme mohli svoji energii o to více dávat do učení a sběru plodnic s vědomím, že i kdybychom nic nenašli, tak večeře u Vlka vždy stojí za to.

P.S.: Veškeré houbové experimenty jsme také ve zdraví přežili a doufám, že si studenti ve své paměti odnesli spoustu nových jedlých i jedovatých druhů hub, které se již nebudou bát sbírat jenom proto, že je jejich rodiče neznají...

Mgr. Ondřej Bílý

FOTOGALERIE

Odborný vedoucí expedice:

  • Ondřej Bílý

Pedagogický dozor:

  • Miroslav Pražienka
  • Veronika Pudilová
  • Alice Bílá
  • Kateřina Matalová