Expedice Hurikán 24. – 29. října 2017

Hodnotící zpráva

Naši pátou letošní poznávací expedici v rámci Biologie v praxi jsme absolvovali v termínu24. 10. – 29. 10. 2017. Akce velkou částí zasahovala do podzimních prázdnin a všem patří velký dík za to, že neváhali obětovat svůj volný čas poznávání a fyzické námaze.

Cíl akce byl poměrně vzdálený - NP České Švýcarsko a NP Saské Švýcarsko. Oba parky leží na pískovcovém podloží a jsou tvořeny celou řadou neuvěřitelných skalních útvarů, roste v nich mnoho chráněných druhů rostlin a pro nás velmi důležitých původních lesů - bučin a borů.

Odjeli jsme v úterý 24. 10. odpoledne a využili velkorysé nabídky Veroniky Vohníkové – a ubytovali jsme se první večer na jejich rodinné chalupě, která leží ve vesničce Maxičky (6 km od Děčína). Tentokráte to bylo bez její účasti, o to více si vážím důvěry její a jejich rodičů, že nám i tak chatu půjčili! Při usínání v nádherné dřevěnici nám bylo dobře na srdci a byla to jediná opravdu teplá noc našeho pobytu

Přes ranní mlhu a poměrně příkrý sestup Čertovým žlebem do údolí Labe vše klaplo a přesně podle plánu jsme se přívozem přeplavili na druhý břeh Labe. Okolo oběda jsme již byli ve vesnici Hřensko, batohy jsme zanechali u paní Křivákové v penzionu a za krásného podzimního sluníčka jsme si vylezli na rozhlednu Janov u Hřenska a projeli obě hřenské soutěsky - Divokou i Edmundovu na lodičce. Po výborné večeři a noclehu jsme se rozloučili s Hřenskem a vyrazili do srdce národního parku.

Celá expedice byla pojata hodně outdoorově, vaření probíhalo na vlastních vařičích a z vlastních zásob a celou trasu výletů bylo nutné nést na zádech kompletní vybavení.

Podmínky byly sice poměrně náročné, ale odměna, která nás čekala, stála za to. Celý pobyt jsme se pohybovali v nádherném kraji pískovcových skalních měst Německa i Česka a to navíc za krásného podzimního počasí. Sice nám občas pršelo, ale i tak okolní stráně byly lemovány nádherným podzimním aspektem a většina stromů hrála neuvěřitelnými barvami.

V sobotu ráno jsme dostali od našich přátel info o noční prudké změně počasí. Po důkladném zvážení jsme se rozhodli akci o jeden den zkrátit, protože se podle meteosatu na ČR hnal velmi silný vítr, který měl lámat stromy a zablokovat dopravu po celém Česku. Návrat tedy proběhl v sobotu v nočních hodinách a katastrofická neděle, kdy padaly stromy a zablokovala se doprava na velké části území ČR, nás zastihla v teplých pelíšcích našich domovů.

Veškeré nesnáze jsme společnými silami překonali a všichni účastníci přežili celou akci se ctí. Věřím, že na takovéhle zážitky budou vzpomínat i v dospělosti.

Mgr. Ondřej Bílý

Absolvovaný program:

  • popis fauny a flory v okolí
  • návštěva Loupežnického hradu Šaunštejn
  • prohlídka velké a malé Pravčické brány
  • výstupy na Tetřeví stěny a Stříbrné stěny
  • sjezd Hřenských soutěsek - Edmundova a Divoká - na lodičkách
  • absolvování řady naučných stezek v NP Česko - Saské Švýcarsko
  • geologický průzkum pískovcových skalních měst
  • výstup na německé vrcholy Schrammstein a Kuhstahl

FOTOGALERIE