Zimní stopy CHKO Jizerské hory, 2. - 5. března 2018

Poslední letošní zimní expedice nás zavedla do CHKO Jizerské hory. Počasí bylo již vyloženě jarní a celý pobyt nás doprovázela jasná obloha a slunečno. Sněhu však bylo stále dost a celá akce tak proběhla naprosto bez problémů. Poměrně velké mrazy však neumožnily sledovat čerstvé stopy zvěře, protože sníh byl umrzlý skoro na kámen.

Díky vládnoucí zimě jsme ale měli možnost opět po letech zažít, co umí mráz udělat s tekoucí vodou. Neskutečné ledopády a zmrzlá krajina opravdu stála za navštívení.

Doprovázely nás pohádkové horské scenérie a věřím, že na to, co se povedlo výjimečně vidět, účastníci opravdu dlouho nezapomenou ( viz fotogalerie )

Součástí programu byl také pěší výstup v hlubokém sněhu na nejvyšší vrchol Jizerských hor – Smrk (1124 m. n. m.) po Nebeských schodech, které svůj název ani v nejmenším nezapřou Povedlo se nám také dobýt druhý nejvyšší vrchol Jizerských hor - Jizeru ( 1122 m .n. m.) a to v nádherném slunečném počasí, které nám dovolilo pozorovat místy až neuvěřitelná panoramata Jizerek i Krkonoš.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem pedagogickým dozorům a také personálu na chalupě Zvonice za perfektní servis. Účastníci se také zapsali do historie Bio v praxi, protože se ještě nikdy nepovedlo ujet na běžkách a ujít pěšky za jeden den ve sněhu a v terénu 40 km – klobouk dolů!

Zima 2017/8 je sice za námi a již nás brzy čekají jarní expedice BIX, ale rozloučení si myslím proběhlo opravdu velkolepě.

Mgr. Ondřej Bílý

FOTOGALERIE