Expedice Sahara, 26. dubna - 1. května 2018

Hodnotící zpráva (NP Šumava – Kvilda)

Tak už nám začalo jaro i na našich horách a tak jsme v tomto termínu vyrazili do našeho největšího národního parku zmonitorovat jarní aspekt na Šumavě. I když máme na výletech většinou štěstí na počasí, tak to, co nám letos přichystala Šumava bylo něco, co jsme na Šumavě na jaře ještě NIKDY neviděli...Celých šest dní bylo slunečno, modrá obloha a bylo 25 stupňů. Krásnější počasí jsme si ani přát nemohli, a tak jsme si jaro na Šumavě opravdu užili v teple a slunci, což někteří účastníci, kteří pamatovali, že nám loni na Šumavě napadl i skoro metr sněhu, kvitovali s povděkem..:-)

Díky počasí jsme akci pojali poměrně velkolepě a na studenty bylo přichystáno během 6 dní celkem 25 různých soutěží, které měly prověřit jejich připravenost fyzickou i mentální:-)

Z biologického hlediska jsme měli opět celkem štěstí a povedl se odchyt a demonstrace většiny obojživelníků a plazů žijících v této oblasti. Zejména ještěrka živorodá a krásně zbarvení čolci horští a obecní se v rukách studentů vyjímali velmi hezky. Pozorovali jsme také snůšky skokanů hnědých a ropuch obecných. Z rostlinného aspektu nejvíce zaujaly louky plné nádherných žlutých blatouchů a lesy plné kvetoucích dřípatek horských a sasanek hajních.

Šest dní v pohádkové přírodě uteklo jako voda. Špatnou zprávou pro celý region i pro nás bylo sledování neuvěřitelného nedostatku vody a ubývání lokalit pro obojživelníky. Jestli má Šumava v dubnu tak málo vody, mám velké obavy, jak to letos dopadne s přírodou v létě…

Mgr. Ondřej Bílý

FOTOGALERIE