Poznávání CHKO Křivoklátsko, 25. - 27. května 2018

Naše letošní předposlední expedice nás zavedla do CHKO Křivoklátsko a to velmi netradičním způsobem – absolvovali jsme ji na horských kolech.

V pátečním podvečeru jsme odstartovali naši pouť a vyrazili z Anděla směrem na Rudnou po cyklostezce. Náš první cíl byl kemp v povodí řeky Kačáku u vesničky Podkozí. Bylo extrémní teplo, ale na kolech se nám jelo krásně a celou cca 25km trasu jsme zvládli v příjemném tempu i čase. V kempu jsme postavili stany a strávili příjemný večer u ohníčku.

Sobotní slunečné ráno nás již zastihlo na trase, která nás vedla skrz CHKO po různých cestičkách čistou přírodou. Přechod jara v léto byl i na pozorovaných druzích rostlin a živočichů krásně vidět. Zejména trasy vedoucí okolo řeky Loděnice nám spíše připomínaly opuštěnou zelenou džungli než obydlené oblasti. Celková sobotní trasa – 47 km zaslouží obdiv pro všechny účastníky. Večerní zasloužené grilování perfektně doplnilo úžasně strávený den v přírodě.

V neděli ráno jsme mírně otlačení vyrazili do krásné reservace v povodí řeky Vůznice. Toto unikátní údolí bylo plné zajímavých rostlin ( např. chráněných měsíčnic vytrvalých ) a náš sluch permanentně zaměstnávaly desítky druhů ptáků. Byla to pohádka projíždět jarně vonícím lesem a užívat si pohyb na kolech v místech, kde to zná jen málokdo…

Celá akce byla završena večerním návratem do Prahy a nedělní tachometr se zastavil na úctyhodných 60 km za den. Expedice byla velmi vydařená a přežili jí všichniŘada studentů během svých pádů zjistila, že je velký rozdíl mezi tím – jezdit na kole a umět jezdit na kole Znalost vlastního kola, koordinace pohybů, odhad sklonu, vzdálenosti či obtížnosti terénu a z toho vyplývající omezení rychlosti – to všechno někdy není úplně jednoduché skloubit v krátkém časovém horizontu. Štěstí nám ale přálo a všichni absolvovali expedici v rámci možností ve zdraví a těch pár šrámů, které studenti získali, nechť jim slouží jako připomenutí, že kolo je sice krásný dopravní prostředek, ale opatrnost a bezpečnost je i na něm na prvním místě.

Ondřej Bílý

FOTOGALERIE