Expedice ŠIHUŠU - Šílenství hub Šumavy, 26. - 30. září 2018

Hodnotící zpráva

Třetí letošní expedice v rámci Biologie v praxi byla situována do oblasti NP Šumava, kam jsme vyjeli na mykologické praktikum. Po příjezdu a ubytování byli studenti poučeni o houbových jedech a o první pomoci při otravě houbami. Druhý den jsme se s elánem a patřičnou výstrojí a výzbrojí vydali na lov a sběr hub. Lesy byly plné plodnic a my jsme se ocitli v mykologickém království. Po dlouhé době nám také na této expedici přálo počasí a sluníčko nás doprovázelo většinu našeho pobytu na Kvildě. Celé čtyři dny jsme pilně sbírali, určovali desítky plodnic a každý večer nastala jedna z nejdůležitějších částí expedice – praktická poznávačka druhů. Letos bylo hub tolik, že týmy mohli také zpracovávat plodnice na houbové řízky, kterých bylo přes tisíc!!!Snědli se všechny☺

V pátek a v neděli proběhla také konzumace námi nalezených hub v houbové bramboračce a kdo chtěl, tak si také odvezl spoustu úlovků v košících směrem domů...

Celý pobyt na Šumavě jsme byli obklopeni houbami – našli a určili jsme přes 80 druhů !!!

Největší úspěch měla velká úroda hřibů smrkových, které díky teplému počasí rostly opravdu jako houby po dešti. Podařily se také krásné nálezy zajímavých druhů s pohádkovými jmény – rosolozub huspenitý, lišák zprohýbaný, lošák jelení nebo čechratka podvinutá.

Velké poděkování zaslouží kapitáni týmů za obětavost, se kterou se pohybovali v týmech v terénu a také pedagogické dozory, které pomáhali připravovat poznávačky i vše ostatní. Zcela speciální dík si zaslouží naše hostitelka paní Ing. arch. Helena Sudková, která nám splnila vše, co nám na očích viděla a někdy ještě mnohem více a také majitel penzionu Černý Vlk Lukáš Parkman za perfektní jídelní servis, kdy díky jeho kuchařskému týmu jsme mohli svoji energii o to více dávat do učení a sběru plodnic s vědomím, že i kdybychom nic nenašli, tak večeře u Vlka vždy stojí za to.

P.S.: Veškeré houbové experimenty jsme také ve zdraví přežili a doufám, že si studenti ve své paměti odnesli spoustu nových jedlých i jedovatých druhů hub, které se již nebudou bát sbírat jenom proto, že je jejich rodiče neznají..

Mgr. Ondřej Bílý

FOTOGALERIE