Zimní stopy CHKO Jizerské hory, 1. - 4. března 2019

Hodnotící zpráva

Poslední letošní zimní expedice nás zavedla do CHKO Jizerské hory. Počasí bylo již vyloženě jarní a celý pobyt nás doprovázela jasná obloha a slunečno. Sněhu však bylo stále dost a celá akce tak proběhla naprosto bez problémů. Díky vládnoucí zimě jsme ale měli možnost opět po letech zažít, co umí mráz udělat s tekoucí vodou. Neskutečné ledopády a zmrzlá krajina opravdu stála za navštívení.Bohužel vysoká sněhová pokrývka a vítr se letos hodně podespal na stavu již tak oslabených stromech – desítky ulámaných špiček či celým přelámaných stromů toho byly smutným důkazem. Pohyb v terénu byl díky tomu často velmi obtížný a denní trasy byly velmi namáhavé. Nicméně na pohádkové horské scenérie, které jsme viděli a zažili, a na různorodost tras a na všechny způsoby pohybu v terénu účastníci podle mě opravdu dlouho nezapomenou☺

Součástí programu byl také pěší výstup v hlubokém sněhu na nejvyšší vrchol Jizerských hor – Smrk (1124 m. n. m.) po Nebeských schodech, které svůj název ani v nejmenším nezapřou☺ Povedlo se nám také dobýt druhý nejvyšší vrchol Jizerských hor - Jizeru (1122 m. n. m.) a to v závějích sněhu a ledu, takže výstup byl opravdu za odměnu.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem pedagogickým dozorům a také personálu na chalupě Zvonice za perfektní servis.

Zima 2018/9 je sice za námi a již nás brzy čekají jarní expedice BIX, ale rozloučení si myslím proběhlo opravdu velkolepě.

Mgr. Ondřej Bílý

FOTOGALERIE