Kandík psí zub, 14. – 15. března 2015

Dolní Posázaví – Pikovice - Jílové

V sobotu 13.3. jsme v rámci Biologie v praxi absolvovali dvoudenní procházku podél divokého, lidskou činností příliš neovlivněného spodního toku řeky Sázavy s původními lesními a skalními biotopy. Návštěva lokality za nádherného slunečného počasí byla spojena s nalezením unikátní a naší nejvzácnější liliovité rostliny - Kandíku psího zubu. Měli jsme štěstí a viděli dokonce několik desítek těchto velmi vzácných jedinců. Během cesty nám sice vytrvale pršelo, ale na dobré náladě nám to neubralo.

Závěrečným sobotním bonbonkem na trase plné kvetoucího jara byla rodinka divokých nutrií u Kamenného přívozu, kterou jsme nakrmili ovocem a zeleninou. Pak jsem nasadili na záda opět batohy a vyrazili vstříc nočnímu dobrodružství. Během večera a noci totiž nepřetržitě pršelo a každý z účastníků měl možnost prověřit jak dobře a pevně postavil stan

Všichni jsme nicméně přežili bez úhony a další den jsme se terénem přesunuli k jílovským zlatým štolám Paduán a Josef, kde na nás čekal náš předem domluvený průvodce. S jeho perfektním výkladem jsme prolezli obě štoly a musím říct, že ty skoro tři hodiny strávené v jeho blízkosti byly neuvěřitelné. Jeho energie a nadšení pro věc nás nadchla a přenesli jsme se díky němu o několik století zpátky a zažívali pocity horníků a dobyvatelů zlata z podzemních komplexů patřící spíše peklu než lidem.

Pak již následovalo jen dojemné rozloučení a vydali jsme se zpátky na posázavský Pacifik.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem účastníkům, že perfektně dodržovali pokyny a akce mohla díky tomu proběhnout hladce a bez nejmenších problémů.

Mgr. Ondřej Bílý