Národní přírodní rezervace Drbákov - Albertovy skály

výprava za rostlinnými barvivy a barevným podzimem

V sobotu 14.11.2015 jsme vyrazili vstříc nádhernému barevnému podzimu do NPR Drbákov - Albertovy skály u vesničky Křepenice. Zde se nad Slapskou přehradní nádrží v nadmořské výšce 490 m n.m. tyčí kopec Drbákov, komplex suťových lesů a květnatých hájů. Chráněným územím se tato oblast stala v roce 1933 pod názvem Drbákovské tisy. V roce 1977 byla ochrana rozšířena také na sousední Albertovy skály. Jedná se o jedno z nejkrásnějších a nejcennějších míst středního Povltaví a Středních Čech.

Nad meandrem Vltavy u Nalžovického Podhájí spadají kolmo do řeky impozantní vysoké srázy s množstvím skalních stěn a pilířů. Místy dosahují výšky až 150 m (před zatopením údolí Slapským jezerem, byla výška skal ještě o 50 m vyšší) a skrz ně vede velmi pěkně zrekonstruovaná stezka lemovaná původním tisovým porostem. Podzim byl v plném proudu, zelený chlorofyl v listech se již pomalu rozpadal a tak měli studenti možnost sledovat hru červených a žlutých barviv v tomto čase. Po cestě jsme pozorovali činnost celé řady živočišných druhů – koňmi počínaje a přejetou lasicí kolčavou konče.

Všichni účastníci přežili ve zdraví, nikdo se z žádného srázu nezřítil a věřím, že výhledy z kopce Drbákov jim zpříjemnily sobotní den a pomohly jim načerpat novou sílu do vzdělávacího procesu ve škole

Ondřej Bílý

Účastníci akce:

  • Alice Exnerová – pedagogický dozor
  • Ondřej Bílý – pedagogický dozor