Pískovcová skalní města

Drábské světničky a Valečov, 27. - 29. 11. 2015

V termínu 27. - 29. 11. jsme navštívili v rámci Biologie v praxi velmi zajímavou oblast pískovcových skalních měst při západním okraji Českého ráje - Drábské světničky a hrad Valečov.

Celá třídenní expedice proběhla velice úspěšně, v sobotu nám vcelku přálo stále ještě podzimní počasí, takže jsme se mohli kochat krásnými výhledy do krajiny Českého ráje a také si vyzkoušet vlastní obratnost při lezení po pískovcových skalách Drábských světniček. Bonus navíc bylo večerní sněžení a tak návrat do našeho základního tábora, který jsme měli v restauraci Pod Hrady ve vesničce Olšina, byl velice zajímavý a zasněžené stromy nám ve svitu čelovek připomínaly blížící se Vánoce. Všichni účastníci si zaslouží velkou pochvalu za odolnost v neděli, protože statečně a bez viditelného stěžování absolvovali 6 km deštivý a větrný pochod na autobus do Mnichova Hradiště

Drábské světničky jsou zřícenina skalního hradu, nacházející se v katastrálním území Olšina v okrese Mladá Boleslav asi 4 km na severovýchod od Mnichova Hradiště v chráněné krajinné oblasti Českého ráje. Tato samostatná pevnost byla vybudována na severozápadním okraji náhorní planiny zvané Hrada v oblasti Příhrazských skal. Zřícenina ční ve výši 86 – 141 metrů nad tokem řeky Jizery. Jedná se o pevnostní soustavu světniček, které jsou vyhloubeny v pískovcové skále. Místo bylo osídleno již ve 13. století, původní hrad však zanikl. Vznik dochovaného hradu se datuje do první čtvrtiny 15. století.

Odkazy:

Velké poděkování patří majiteli restaurace Pod Hrady v Olšině za perfektní servis ve všem, co jsme v rámci soutěží, bydlení i jídla potřebovali zařídit A také slečně Anně Barusové za skvělé průvodcovské služby i výklad o oblasti a její historii!!

Ondřej Bílý