Kandík psí zub, 25. března 2017

V sobotu 25. 3. jsme v rámci Biologie v praxi absolvovali jednodenní procházku podél divokého, lidskou činností příliš neovlivněného spodního toku řeky Sázavy s původními lesními a skalními biotopy. Návštěva lokality Medník byla spojena s nalezením unikátní a naší nejvzácnější liliovité rostliny - Kandíku psího zubu. Měli jsme štěstí a viděli dokonce několik desítek těchto velmi vzácných jedinců. Protože bylo krásné slunečné počasí, příroda se okolo nás probouzela a jaro bylo v plném proudu. Míjeli jsme kvetoucí sasanky, plicníky, jaterníky, sněženky, bledule…Motýli se probouzeli po zimě – babočka bílé cé, žluťásci řešetlákoví…Poslouchali jsme jarní zpěvy celé řady našich pěvců – sýkory koňadry, brhlíka, červenky, drozdů či charakteristické ťukání strakapoudů.

Závěrečným sobotním bonbonkem na trase plné kvetoucího jara byl nález velmi vzácné ryby – parmy říční, která (sice chcíplá) dokazuje, že řeka Sázava v současné době patří k našim velmi čistým tokům a dochází k návratu původních druhů do této lokality. Na konci výletu na nás jako vždy čekala rodinka divokých nutrií u Kamenného přívozu, kterou jsme nakrmili ovocem a zeleninou.

Pak již následovalo jen dojemné rozloučení a vydali jsme se zpátky na posázavský Pacifik.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem účastníkům, že perfektně dodržovali pokyny a akce mohla díky tomu proběhnout hladce a bez nejmenších problémů.

Mgr. Ondřej Bílý