Zimní stopy CHKO Jizerské hory, 2. - 5. března 2017

Druhá letošní zimní běžkařská expedice nás zavedla do CHKO Jizerské hory. Počasí sice bylo již vyloženě jarní a celý pobyt nás doprovázela jasná obloha a slunečno, sněhu však bylo stále dost a celá akce tak proběhla naprosto bez problémů.

Vzhledem k nově nasněžené cca 8 cm vrstvě čerstvého sněhu jsme měli možnost opravdu dobře pozorovat celou řadu stop zvířat – kun, lišek, srnců, jelenů, veverek…Povedlo se i poměrně unikátní pozorování perfektně otisklých stop ze zimního spánku probuzeného jezevce i narazit na stopy dnes již běžného druhu – psíka mývalovitého.

Přesto, že terén byl místy opravdu náročný a celková ujetá vzdálenost za tři dny dosahovala ke 100km, všichni účastníci zvládli celou akci v poměrně rychlém pohybu ve zdraví a nikdo si na běžkách ani pěšky neublížil

Zejména 6 zástupců primy si zaslouží absolutorium za odvahu, která se v dnešním světě, kdy jsou lidé čím dál tím línější sportovat, moc nevidí. Součástí programu byl také pěší výstup v hlubokém sněhu na nejvyšší vrchol Jizerských hor – Smrk (1124 m. n. m.) po Nebeských schodech, na který účastníci určitě do konce života nezapomenou

Bonusem na Smrku byla návštěva nádherné rozhledny, z které jsme mohli pozorovat celý masív Krkonoš i Jizerek v parádním odpoledním jarním sluníčku.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem pedagogickým dozorům a také personálu na chalupě Zvonice za perfektní servis. Účastníci se také zapsali do historie Bio v praxi, protože ještě nikdy se nepovedlo ujet na běžkách 100 km za tři dny.

Mgr. Ondřej Bílý